Literackie spotkania podczas Festiwalu Warszawa Singera 2016

W dniach 27 sierpnia – 4 września w Warszawie odbędzie się XIII edycja Festiwalu Warszawa Singera. Będzie to świetna okazja, by nadrobić zaległości czytelnicze, poznać autorów lub posłuchać specjalistów opowiadających o najnowszych książkach. Poniżej prezentujemy wybór najciekawszych spotkań, w których warto wziąć udział podczas tego tygodnia. Jakie są Wasze typy?

 • 28 sierpnia, godz. 15.15, spotkanie wokół „Pism z getta warszawskiego” Racheli Auerbach Spotkanie z Karoliną Szymaniak, literaturoznawczynią, tłumaczką, redaktorką i lektorką języka jidysz odbędzie się podczas Dnia Otwartego Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15.

  Spotkanie poprowadzi pisarka i dziennikarka Beata Chomątowska.

  „Pisma z getta warszawskiego” to odczytany na nowo i ocalony od zapomnienia ważny dokument źródłowy w postaci dziennika z getta pisarki i psycholog Racheli Auerbach, która współtworzyła podziemne archiwum getta warszawskiego, tzw. Archiwum Ringelbluma. Książka otrzymała tegoroczną Nagrodę Historyczną Polityki w kategorii wydawnictw źródłowych.

   

  Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15. Wstęp wolny.

 

  • 31 sierpnia, godz. 18.00, czytanie performatywne opowiadań Etgara Kereta ze zbioru „Siedem dobrych lat”Reżyseria: Jacek Papis

   Wystąpią: Marcin Błaszak, Joanna Rzączyńska, Piotr Sierecki

   Etgar Keret, choć jest jednym z najbardziej znanych na świecie pisarzy izraelskich, nigdy jeszcze nie był wystawiany w Polsce. A jest z naszym krajem mocno związany: stąd pochodzą jego rodzice, w tym roku on sam otrzymał potwierdzenie bycia obywatelem Polski, a w Warszawie przy ulicy Chłodnej znajduje się instalacja architektoniczna „dom Kereta”, której poświęcone jest jedno z opowiadań z prezentowanego zbioru – najbardziej osobistego, a być może i najlepszego tomiku mistrza krótkiej formy! Pisarz powiada w nim o siedmiu latach zupełnie nowego doświadczenia, jakim stało się bycie ojcem. Doświadczenie to każe autorowi spojrzeć od nowa na siebie, swój kraj, swoją rodzinę oraz własne miejsce w świecie. „Siedem dobrych lat” to Keret szczery jak nigdy wcześniej, zabawny i ironiczny jak zawsze, ale i wzruszający – jak nigdy dotąd!

   Scena Pod Bistro Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

   Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru od 8 sierpnia w Biurze Festiwalowym Fundacji Shalom (Menora InfoPunkt, wejście przez Charlotte Menora, Pl. Grzybowski 2) tel. 577 250 901, 577 250 902

  • 31 sierpnia,  godz. 18.30, czytanie TyrmandaPomysłodawczyni: Marta Basak – kaowiec Ekierki Siedem

   Cykliczne czytania „Złego” Leopolda Tyrmanda do tej pory odbywały się w wolskiej galerii Ekierka Siedem. Tym razem posłuchamy legendarnej warszawskiej powieści w przestrzeni ulicy Próżnej. Okolice placu Grzybowskiego bardzo często stają się u Tyrmanda tłem do spotkań miejscowych oprychów. Tu właśnie znajdował się zakład wyrobów galanteryjnych „Woreczek”, gdzie brudne interesy załatwiali Filip Merynos i jego ferajna. We wnętrzu kawiarni Kieliszki na Próżnej usłyszeć można będzie fragmenty książki odczytywanej na żywo przez warszawiaków. Głosem sklepikarzy, cukierników, motorniczych, kasjerek – współczesnych, charakternych mieszkańców stolicy – zabrzmi wciąż żywa proza Tyrmanda.

   Zorganizowano we współpracy z Ekierką Siedem

   Kieliszki na Próżnej, ul. Próżna 12

   Wstęp wolny

  • 31 sierpnia,  godz. 19.00, „Moja żydowska Warszawa” – spotkanie na temat pierwszej antologii tekstów o żydowskiej warszawie z udziałem Krystyny Budnickiej (Heny Kuczer), Piotra Pazińskiego i Anny CiałowiczNa antologię składają się wspomnienia uzupełnione notatkami z przedwojennej prasy żydowskiej.

   „Moja żydowska Warszawa. Antologia tekstów” (wybór, wstęp, tłumaczenie i opracowanie – Anna Ciałowicz), wydawca: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie. Publikacja dofinansowana przez Dutch Jewish Humanitarian Fund.

   Impreza towarzysząca zorganizowana przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie

   Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

   Wstęp wolny

  • 2 września, godz. 17.00, Żydowski salon literacki: spotkanie z prof. Goldie Morgentaler – wokół książki „Drzewo życia” i pisarstwa Chavy RosenfarbProwadzenie: dr Karolina Szymaniak

   Goldie Morgentaler jest córką Chavy Rosenfarb – pisarki i poetki, ocalałej z łódzkiego getta, autorki trylogii „Drzewo życia”. Powieść, opowiadająca o Łodzi w przededniu i w czasie II wojny światowej, prezentuje bogaty kalejdoskop bohaterów odzwierciedlający różnorodność żydowskiej Łodzi. Książka w 1972 roku została przetłumaczona przez Morgentaler i Rosenfarb z jidysz na język angielski. W 2015 po raz pierwszy ukazała się w języku polskim nakładem Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Z jidysz tłumaczyły ją Joanna Lisek i Magdalena Ruta. W czasie spotkania prof. Morgentaler opowie o Chavie Rosenfarb oraz jej twórczości.

   Spotkanie w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski

   Impreza zorganizowana we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

   Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

   Wstęp wolny

  • 2 września, godz. 17.00 Żydowski salon literacki: spotkanie z Bellą Szwarcman-Czarnotą, redaktorką serii literatury jidysz wydawnictwa AusteriaPo ubiegłorocznych „Notatkach komiwojażera” Szolema Alejchema, kolej na następne tomy z serii – na nowo opracowany przekład humoresek Szolema Alejchema „Zaczarowany krawiec” oraz tom Icchoka Lejbusza Pereca „Martwe miasto i inne opowiadania” (większość po raz pierwszy przetłumaczona na polski).

   Zastanowimy się wspólnie nad tym, co klasycy literatury jidysz mają nam do powiedzenia dzisiaj – o świecie i o ludziach, o Bogu i o życiu. A przede wszystkim – dlaczego „lekarze każą się śmiać”?

   Bella Szwarcman-Czarnota – filozofka, tłumaczka, redaktorka dwumiesięcznika „Midrasz”, autorka książek „Znalazłam wczorajszy dzień”, „Mocą przepasały swe biodra”, „Cenniejsza niż perły” i „Księga kobiet – kobiety Księgi”, a także najnowszej „W poszukiwaniu złotego jabłka. Lider buch – śpiewnik rodzinny”, przygotowanej wspólnie z Różą Ziątek-Czarnotą oraz Dorotą Szwarcman.

   Impreza zorganizowana we współpracy z Wydawnictwem Austeria

   Scena Pod Bistro Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

   Wstęp wolny

  • 2 września, godz. 19.30 Czytelnia pisarzy żydowskich: Mistrzowie czytają – „Monisz” Icchoka Lejbusza Pereca w interpretacji Olgierda ŁukaszewiczaOlgierd Łukaszewicz – znakomity aktor filmowy, teatralny, radiowy, wykonujący swój zawód od ponad 40 lat. Prezes Związku Artystów Scen Polskich. Spośród kilkudziesięciu filmów, w których zagrał, najbardziej ceni sobie: „Brzezinę” A. Wajdy, „Sól ziemi czarnej” i „Perłę w koronie” K. Kutza, „Dzieje grzechu” W. Borowczyka, „Lekcję martwego języka” J. Majewskiego, „Gorączkę” A. Holland, „Wierną rzekę” T. Chmielewskiego, „Seksmisję” J. Machulskego, „Magnata” F. Bajona, „Pokuszenie” B. Sass, „Jańcia Wodnika” J.J. Kolskiego, „Generała Nila” R. Bugajskiego i „Daas” A. Panka. Jest cenionym artystą w Niemczech, gdzie na deskach tamtejszych teatrów stworzył szereg interesujących kreacji aktorskich. W 2014 roku został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

   Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

   Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

  • 3 września, godz. 12.00 Poranek poetycki: Zamkowe Spotkanie Literackie – „Złoty łańcuch… czyli twórczość i życie Icchoka Lejba Pereca”Prowadzenie: Daniel Artymowski

   Prezentacja tekstów: Barbara Bursztynowicz, Jacek Bursztynowicz

   Oprawa muzyczna: Joanna Stefańska-Matraszek (sopran), Janusz Tylman (fortepian)

   Impreza zorganizowana we współpracy z Pracownią Działań Muzealnych Zamku Królewskiego w Warszawie

   Café Zamek, Zamek Królewski w Warszawie, Plac Zamkowy 4

   Wejście na podstawie bonu konsumpcyjnego 10 zł

  • 3 września, godz. 17.00, Żydowski salon literacki: „Narzeczona Schulza” – spotkanie z Agatą Tuszyńską i Bietą FicowskąProwadzenie: Remigiusz Grzela

   Tematem rozmowy jest Józefina Szelińska, bohaterka najnowszej książki Agaty Tuszyńskiej „Narzeczona Schulza” (Wydawnictwo Literackie). Pisarkę zainspirowała postać jedynej kobiety, której Bruno Schulz zaproponował małżeństwo. Józefina Szelińska, Juna, w latach 1933-1937 była narzeczoną Brunona Schulza. Ukrywała to przez niemal pół wieku. W powojennych ankietach podawała stan cywilny: samotna. Wszystko inne jest grą pamięci i wyobraźni.

   Miłość, sztuka, wojna i śmierć. Drohobycz, Warszawa, Gdańsk. Zasłyszane opowieści i nieliczne ślady, na podstawie których Agata Tuszyńska opisuje możliwe dzieje związku dwóch wybitnych osobowości.

   Agata Tuszyńska – pisarka. Autorka m.in. biografii Marii Wisnowskiej, Icchoka Baszewisa Singera, Ireny Krzywickiej, Wiery Gran. Opublikowała również: „Rosjan w Warszawie” „Rodzinną historię lęku”, „Ćwiczenia z utraty”, „Tyrmandowie. Romans amerykański”. Jej książki tłumaczone są na wiele języków.

   Bieta Ficowska – działaczka społeczna, pedagożka, autorka książek i piosenek. Pełniła funkcję przewodniczącej Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu. Była żoną Jerzego Ficowskiego, poety, tłumacza, prozaika, autora piosenek, odkrywcy Papuszy, ale przede wszystkim najwybitniejszego badacza życia i twórczości Brunona Schulza.

   Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

   Wstęp wolny

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: