# 8 „I oto ziemia zamieniła się w zielone akwarium.”

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy serdecznie 20 września (niedziela) o godz. 12.30 na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Żydowskiej wokół książki „Zielone akwarium” Abrahama Suckewera.

Abraham Suckewer lub Awrom Suckewer – poeta i pisarz żydowski i polski, tworzący w języku jidysz. Znawca literatury i sztuki, popularyzatork języka jidysz w Izraelu. Jego wiersze tłumaczone były między innymi na angielski, francuski, japoński i polski. Pochodził z rodziny rabinickiej, jego dziadkowie byli uczonymi w piśmie, a także sami pisali rozważania i interpretacje świętych ksiąg.

W 1993 r. ukazał się w Polsce zbiór „Zielone akwarium” w przekładzie Michała Friedmana, a w 2003 r. biografia pt. „Wilno Jerozolimą było – rzecz o Abrahamie Sutzkeverze” autorstwa niewidomego publicysty Daniela Kaca.

Na pisarstwo Suckewera, szczególnie w pierwszych etapach jego twórczości, duży wpływ miała literatura polska, dzieła Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Bolesława Leśmiana, Juliana Tuwima i Cypriana Kamila Norwida.

41KT4EAZ6SL

Dla kogo przeznaczony jest DKKŻ? Dla każdego!
Wystarczy tylko przeczytać wybraną przez nas książkę, a potem przyjść do CKJ i podyskutować o niej. w miłej atmosferze naszej centrumowej kuchni :) Można zabrać ze sobą coś do jedzenia lub picia, ale – ma się rozumieć – nie trzeba.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu.

EDD-2015do-aktualnoscilepsza

Do zobaczenia!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: